Як вибрати хорошу подушку для сну?
Здоровий сон впливає на якість нашого життя - гарне самопочуття, настрій, продуктивність. Щоб якісно відпочити уві сні потрібно правильно підібрати матрац, постільну білизну і, звичайно ж, подушку. Неправильна подушка може стати причиною головних болей, неприємних відчуттів в шиї і викривлення всього хребта в цілому. Експерти постійно ведуть суперечки про те, яка подушка найкращим чином забезпечить комфортний і здоровий сон, але однозначної відповіді на це питання немає. Кожна людина унікальна і має свої індивідуальні фізичні особливості. Давайте розберемося, як вибрати такий необхідний аксесуар для сну і на які аспекти варто звертати увагу при покупці.
Поширені помилки при виборі подушки:
- Невідповідність форми і висоти з позою, у якій ви спите.
- Неправильна ступінь жорсткості або занадто м'який виріб.
- Вибір однакових подушок всім членам сім'ї.
Форма подушки
На сучасному ринку представлені подушки найрізноманітніших форм, кожна з них має своє призначення. Потрібно відзначити, яка поза для сну зручна вам. При виборі форми подушки, потрібно відштовхуватись від того, в якій позі ви спите.
Які форми подушок бувають:
- Класичні квадратні або прямокутні.
- Ортопедичні (ергономічні).
- Круглі або овальні.
- Спеціальні (транспортні, для вагітних, під поперек).
- Нестандартні (у вигляді великої підкови, букви "г").
Класична форма подушки
Квадратні або прямокутні подушки - звична для всіх нас форма. Квадратну форму потрібно брати в тому випадку, якщо ви спите в основному на спині або на животі. Прямокутна форма ідеально підходить для любителів перевертатися з боку на бік.
Ортопедичні (ергономічні)
Ортопедичні подушки розроблені ортопедами і кожен бренд має свою запатентовану форму. Їх структура нерівномірна, нагадує складну геометричну фігуру. Як правило, вони мають один або декілька валиків під шию і поглиблення під голову. Ортопедична подушка точно підлаштовується під анатомічні вигини шиї і голови.
Круглі і овальні
Такі подушки виконують більше декоративну функцію для інтер'єру, ніж функціональну для тіла. Якщо ж ви хочете таку для сну, то вам варто врахувати співвідношення висоти і ширини її і вашої голови і шиї.
Спеціальні
- Дорожні подушки нагадують підкову, мають виріз під шию. Призначені щоб підтримувати голову в сидячому положенні.
- Подушки під поперек мають поглиблення, що повторює форму нижнього відділу спини. Також у них є резинка, яка фіксує на спинці стільця або крісла.
- Подушка для вагітних має вигляд збільшеного варіанту дорожньої. Призначена для зручного розташування живота і зменшення навантаження на ноги.
Нестандартні
Подушки нестандартної форми у вигляді букви "г" або морського коника будуть зручні людям, які сплять в дивних позах, люблять підвертати ноги під ковдру.
Висота подушки
Дуже важливо підібрати потрібну висоту подушки. Висота повинна бути такою, щоб голова, шия і хребет були на одному рівні. Висота також підбирається з урахуванням пози в якій ви спите. Подушки бувають такої висоти:
- Низька - 5-7 см.
- Середня - 8-10 см.
- Висока - 10-17 см.
- Дуже висока - понад 17 см.
Низька
Низькі подушки служать в якості декорування ліжка. Для сну така подушка потрібна, якщо у вас дуже м'який матрац. Також її можна використовувати в якості опори, якщо ви любите підвертати руку під подушку. Якщо ж ви руку підкладаєте під голову, значить вона занадто низька.
Середня висота
Середня висота найбільш оптимальна для людей, які сплять лежачи на спині. Любителям спати на боці така подушка теж може підійти, тільки спочатку виміряйте відстань від шиї до крайньої точки плеча. Подушка повинна заповнити простір від плеча до вуха, таким чином шийний відділ і інші відділи хребта будуть перебувати на одній лінії.
Висока
Вона зручна щоб пози лежачи на боці. Підходить людям, у яких відстань від плеча до шиї більше ніж середнє (наприклад чоловікам). Для будь-якого типу вироби, краще щоб воно не перевищувало висоту 17 сантиметрів.
Дуже висока
Висота більше 17 сантиметрів потрібна для людей, у яких є захворювання дихальної системи (бронхіт і т.д). Підвищене положення тулуба дозволяє краще відходити мокротинню.
Жорсткість подушки
Жорсткість теж вибираємо залежно від того, в якій позі вам найзручніше спати. Варто звернути увагу на жорсткість матраца. Чим жорсткіший матрац, тим більше м'якше подушка потрібна. Залежно від жорсткості, подушки бувають:
- М'які.
- Середньої жорсткості.
- Жорсткі.
М'які
На м'яких подушках буде добре спати на животі. Для тих, хто переважно спить на спині цей варіант не рекомендуємо.
Середньої жорсткості
Середня жорсткість вважається найоптимальнішою. Відмінно підійде людям, які переважно сплять на спині.
Жорсткі
Для тих, хто віддає перевагу спати на боці, жорстка подушка - ідеальний варіант. Ортопеди також радять зупинити вибір на такого типу виробі людям із захворюваннями хребта.
Розмір подушки
Розмір повинен відповідати вашим розмірами голови та шиї. Варто вибирати розмір з урахуванням розміру наволочок і вашого ліжка. Виробники роблять вироби таких розмірів:
- 50х70 - найпоширеніший розмір (80% всіх подушок).
- 70х70 - рідко зустрічається.
- 50х50 або 40х40 - часто зустрічається розмір квадратної форми.
Наповнювачі подушки
Від наповнювача залежать: комфорт, якість і то, наскільки довго вона буде тримати свою форму. Залежно від матеріалу, вони бувають:
- Натуральними
- Синтетичними
Натуральні наповнювачі
Натуральні наповнювачі мають ряд відмінних характеристик, оскільки чудово вбирають вологу, забезпечують терморегуляцію і повітропроникність. Вони служать довгий час, зберігаючи свої якості.
Пух-перо
Дуже поширений наповнювач. Найкраще якщо це пух і пір'я водоплавних птахів. Пух відповідає за м'якість подушки, а перо за збереження форми. Зверніть увагу на співвідношення пуху і пера. Цікаво, що чим більше у вас вага, тим більше повинен бути відсоток пера і навпаки.
Натуральна вовна
Натуральна вовна добре підійде людям з проблемами м'язів і опорно-рухової системи. Відпочинок на такій подушці буде комфортним як в літній, так і зимовий час. Правда шерсть формонестійка. Використовується, в основному, овеча або верблюжа шерсть.
Бамбуковий наповнювач
Проводять такий наповнювач з бамбукового волокна, яке володіє відмінними властивостями: має антибактеріальний ефект, високу повітропроникність, підтримує оптимальний теплообмін.
Шовк
Неймовірними якостями володіє шовковий наповнювач. Виріб з таким наповнювачем виходить дуже зручним. Славитися своїм лікувальним ефектом при захворюваннях дихальних шляхів. Не електризується і не накопичує забруднень.
Натуральні наповнювачі рослинного походження
Як рослинний наповнювач використовується гречане лушпиння, водорості, лікувальні трави. Ці екологічно чисті наповнювачі допомагають в лікуванні хвороб. Як правило, це лікування головного болю. Вони приймають форму голови. Завдяки нерівномірній поверхні, роблять механічний масаж.
Синтетичні наповнювачі
Сучасні синтетичні наповнювачі не поступаються якістю перед натуральним, часто навіть мають вагомі переваги.
Штучний пух (комфорель, холлофайбер, мікроволокно)
Матеріал зроблений з поліестерових волокон, схожий на кульки. Завдяки таким кулькам, можна самостійно контролювати форму і розмір такої подушки. Поліестер має протимікробні властивості. Подушки з таким наповнювачем коштують недорого.
Синтепон
Великий плюс такого наповнювача - термін експлуатації близько 10 років. Він об'ємний, пружний, еластичний і швидко відновлює форму.
Матеріал з ефектом пам'яті (полиуритан, меморілатекс, віскоеластік)
Наповнювач з ефектом пам'яті зайняв перші позиції серед наповнювачів високої якості. Він підлаштовується під форму голови і шиї. Володіє ортопедичними властивостями.
Натуральний латекс
Також має ортопедичні властивості. Добре зберігає тепло, але в жарку погоду це стане перешкодою.
При наявності у вас алергії, не варто купувати подушки з натуральними наповнювачами. Зупиніть свій вибір на латексних, синтепонових або наповнювачах з ефектом пам'яті.
Тканина подушки
З першого погляду, здається що тканина не має значення, оскільки все одно потрібна наволочка. Це невірна думка, оскільки неякісна тканина дозволяє виходити частинкам наповнювача назовні, що негативно позначиться на комфорті і якості виробу. Особливо це відноситься до натурального пуху і пера. Найкраще зупинити вибір на натуральних тканинах - бавовна, шовк. Щільна тканина здатна приховати нерівності наповнення. Також хорошою тканиною для чохла вважається мікрофібра, махрова тканина, змішані тканини (бамбук-бавовна, віскоза-бавовна і т.д).
Шви подушки
Підібране виріб за всіма параметрами можуть зіпсувати неякісні шви. На що варто звернути увагу?
- Шви повинні бути рівними і захованими всередину.
- Не повинно бути стирчать ниток.
- Шов повинен бути щільним, з дрібних стібків.
- Не повинно бути маленьких дірочок, через які може вийти наповнювач.
- Бажано щоб чохол був на блискавці.
Як вибрати подушку для дитини?
Дуже важливо правильно підібрати подушку дитині, оскільки це впливає на стан здоров’я. Неправильно підібрана подушка може стати причиною викривленого хребта, поганого сну і низької активності вашого малюка.
Загальні правила
- Наповнювач повинен бути гіпоалергенним.
- Подушка не повинна бути занадто високою і м'якою.
- Тканина для подушки повинна бути хорошої якості.
- Найкраще квадратна або витягнута прямокутна форма.
Подушка для немовляти
Медики стверджують, що дитині до 1,5 року зовсім не потрібна, навіть шкідлива. Насправді ж це питання звички і ви можете покласти малюкові низьку подушку.
Подушка для дитини від 1,5 року до 7 років
Перша подушка для дитини повинна бути досить низькою і відповідати відстані від щоки до матраца в положенні на боці (3-4 см). Жорсткість подушки повинна бути середньою.
Міняйте подушки в міру дорослішання дитини, щоб вона відповідала розміру від щоки до матраца. Чим старша дитина, тим вище повинна бути подушка і м'якше. Слідкуйте за улюбленою позою вашої дитини уві сні. Як правило, для такого віку ідеально підійде розмір 50х40 або 60х50. У деяких випадках потрібна ортопедична подушка.
Подушка для підлітка
Для дитини підліткового віку підійде ортопедична подушка або ж подушка, яка відповідає розміру підлітка. Нехай він сам вибере собі подушку з урахуванням пози, в якій він полюбляє спати.
Догляд за подушкою
Кожна подушка, залежно від матеріалу, яким вона наповнена, вимагає особливого підходу.
Загальні правила по догляду
- Не варто поміщати в барабан пральної машини кілька подушок відразу.
- Не використовуйте вижимання і автоматичне сушіння.
- Періодично провітрюйте подушки в добре вентильованому приміщенні або на вулиці.
- Для синтетичних наповнювачів використовуйте антистатичні засоби.
Подушка з натуральним наповненням пух-перо
Потребує спеціального догляду і постійного провітрювання. Оскільки в ній можуть оселиться пилові кліщі, вимагає досить частого чищення. Прати її самостійно - досить тяжкий процес, краще віднести її в спеціальну хімчистку.
Подушка з вовни
Також, як їх пуху-пера, потребує хімічного чищення. Самостійно прати її не варто, оскільки шерсть не стійка до деформацій.
Бамбукова подушка
Догляд за нею дуже легкий, її можна прати в автоматичній пральній машині при температурі 40 градусів. Швидко сохне і не втрачає після прання свою форму.
Подушка з волокон рослинного походження
Категорично не можна прати і піддавати хімічній пранні. Завдяки своїм антибактеріальним властивостям довго зберігають свої якості, але мають недовгий термін служби (2-3 роки), після чого її варто поміняти.
Подушка з силікону
Її можна прати, вона невибаглива в догляді. Вона дуже довго зберігається, вважається довговічною.
Матеріал з ефектом пам'яті
При попаданні води ефект пам'яті втрачається, тому її не можна прати і піддавати хімчистці. На жаль, якщо є дуже сильні забруднення, потрібно буде подушку змінити.
Подушка з латексу
Латекс не можна піддавати високим і низьким температурам. Латексні вироби краще віддати в хімчистку.
Подушки з мікроволокна
Погано вбирають вологу, але після прання залишаються легкими і повітряними.