Основні види, призначення та особливості вибору рушників

Затишок нашого житла залежить від всіляких дрібниць, предметів побуту, що дарують нам зручність та комфорт. Саме до таких речей відносяться всім знайомі, необхідні та дуже різноманітні рушники. Такі вироби стали постійним атрибутом нашої особистої гігієни, без якого не можливо обійтися. Залежно від призначення та матеріалу розрізняють і види рушників.

Сучасні виробники виготовляють та пропонують подібну текстильну продукцію в широкому асортименті. Однак не кожен знає, як вибрати якісний рушник, який би став улюбленою річчю і прослужив нам багато років. Щоб даний зробити правильний вибір, слід мати уявлення про різновиди та типі рушникових виробів. Важливо також враховувати цілий ряд їх відмінних рис.

Чим відрізняються рушники

Дані вироби відрізняються:

  • специфікою призначення — промисловість виготовляє зразки для кухні та лазні, масажні, пляжні, для різних частин тіла, дитячі та обрядові;
  • типом пряжі — розрізняють коротке волокно, кардну (полотно з волокнами середньої довжини) та довговолокнисті тканини;
  • матеріалом — у продажу є натуральні вироби з льону та бавовни (махрові, вафельні), синтетичні (з бамбука, целюлози, штучного шовку) та напівсинтетичні;
  • висотою ворсу — випускаються екземпляри з максимальною (від 8 мм), середньою (5 мм) та короткою довжиною петель (менше 3,5 мм);
  • щільністю — бувають дуже щільні рушники, а також зразки низької та середньої щільності (в плані гігроскопічності та зручності кращий останній варіант);
  • методом нанесення малюнка — полотно може бути гладкокрашеним, однотонним з рельєфним візерунком, пістрявотканим і жакардовим з вибитим орнаментом;
  • розміром — компактними (від 30 х 30 см) вважаються туалетні зразки, середніми — кухонні, рушники для обличчя, рук і ніг (до 50 х 90 см), великими — банні та пляжні моделі.

Дана текстильна продукція представлена ​​у різноманітних кольорах: які зразки (одноколірні або різнокольорові) імпонують саме Вам - справа Вашого особистого смаку.

Рушники можуть бути не лише тканинними, але й паперовими. Їх виробляють з целюлози або високосортної макулатури та використовують на кухні, а також під час прибирання приміщень. Такі вироби - рулонного або листового типу, відрізняються здатністю підтримувати гігієну та простотою застосування. Паперові рушники, призначені для разового використання, не потрібно прати; вони міцні, еластичні та мають гіпоалергенні властивості.

Коли ми вже дізналися, якими бувають рушники, саме час познайомитися з важливими особливостями найбільш популярних їх видів.

Банні рушники

Такі зразки виглядають як широкі і довгі махрові полотна. У них ми загортаємось повністю, прийнявши душ, ванну або збираючись виходити з лазні. Виготовляються подібні рушники з бавовняних, бамбукових тканин або з модала.

Важливо, щоб такі рушники поглинали вологу, залишаючись при цьому м'якими. Найкраще вбирає воду бамбукове волокно, що складається з суцільних ниток. Найбільш практичними та зносостійкими можна назвати вироби з модала — віскози, яку отримують з деревини евкаліпта. Віскозні вироби не будуть втрачати своїх властивостей та естетичної привабливості навіть при регулярному та довготривалому використанні. Вони також не зменшуються в розмірах з часом та не деформуються від прання.

Заведено вважати, що на типовому тканинному аксесуарі для лазні повинна бути махра, однак банними можуть бути й рушники з велюру. При виробництві велюрових зразків махру зістригають. Вироби з велюру такі ж м’які, як махрові, але поступаються їм в пухнастості та здатності вбирати рідину. Тому рушники з велюру краще використовувати для витирання обличчя, а не для загортання після купання.

Оптимальним варіантом рушника для лазні буде зразок, який об'єднає в собі такі властивості:

  • великий розмір;
  • чудову гігроскопічність;
  • м'якість;
  • практичність.

Кухонні рушники

Як вибрати рушник для кухні - не менш актуальне питання. Кухонні екземпляри ми використовуємо набагато інтенсивніше, ніж банні, причому вони служать не лише для вбирання вологи. Таким виробам доводиться контактувати з різними рідинами та жиром, тому для їх вироблення зазвичай використовують бавовну і льон.

Практичністю відрізняються побутові рушники для кухні зі змішаних, бавовняно-лляних ниток. Вони здатні швидко сохнути, не линяють, а відіпрати їх можливо навіть при сильній забрудненості.

Багато років на кухнях популярні вафельні рушнички, яких відрізняє характерне геометричне тиснення. Вафельний тип з рельєфом, що нагадує відповідний кондитерський продукт, виготовляється з бавовняної сировини.

Кухонному рушничку зовсім не обов'язково бути м'яким, відрізнятися ніжністю і ворсистістю. Махровими можуть бути хіба що вироби для витирання рук під час приготування їжі або гостьові рушники з мініатюрним форматом серветок.

Ідеальний рушник для кухні повинен мати наступні якості:

  • добре піддаватися пранню;
  • бути стійким до зносу;
  • бути зшитим з натуральних тканин;
  • швидко висихати.

Масажні рушники

Не обходиться без застосування рушників і такий вид сервісу як масаж. Для масажистів такі вироби — це не просто спеціальна атрибутика, а важлива та необхідна річ в роботі. Для проведення масажних процедур використовуються спеціальні типи рушників - з жорсткою текстурою і щільним плетінням ниток.

Під час сеансу масажист використовує цей аксесуар для розтирання тіла. Особлива структура масажного полотна забезпечує активізацію локального кровообігу, лімфотоку й кровотоку, що сприяє рухливості м'язів, суглобів та зв'язок. Масажні рушники, які допомагають в релаксації організму та досягненні оздоровчого ефекту, готують шкіру до подальших сеансів масажу. Виготовляють їх з бавовни з додаванням льону.

Для масажного рушника важливі наступні характеристики:

  • жорсткість;
  • щільність;
  • натуральний текстильний матеріал.

Дитячі рушники

Відповідну дитячу продукцію слід вибирати з особливою ретельністю. Шкіра дитини (насамперед новонародженого) дуже ніжна, тому тканина, що контактує з тілом малюка, повинна бути не менше ніжною.

Для отримання продукції з відповідною м'якою текстурою виробники обирають особливо якісний матеріал з двостороннім махровим переплетенням.

Рушничок для немовлят і дошкільнят часто яскраво декорують зображеннями персонажів мультфільмів або героїв казок, нанесеними на виріб з обох сторін.

При пошуку таких гігієнічних речей слід враховувати багато параметрів, важливих та необхідних для рушника дитини:

  • антибактеріальність та антисептичність - виріб повинен добре піддаватися пранню при високих температурах, бути здатним до знищення патогенних мікроорганізмів;
  • рушничок для малюка повинен мати протиалергічні властивості - алергічної реакції у дітей не викликають природні, натуральні матеріали;
  • цей аксесуар має бути м'яким, гігроскопічним та якісним - не обсипатися, не мати жорсткої прошивки, не натирати та не подразнювати шкіру малюка.

Обрядові рушники

В Україні особливе значення мають обрядові рушники - це рушники, відомі з давніх-давен як один з наших національних символів.

В давні часи такий рушник, з любов'ю прикрашений майстерною вишивкою, супроводжував людину практично від його народження до самої останньої години.

Існує чимало видів обрядових рушників, серед яких найбільш популярними слід назвати такі:

  • хрестильні — вони, як і інші рушники, призначені для малюків, відрізняються м'якістю та стандартним розміром 70х140 см;
  • весільні — ці аксесуари декоруються вишивкою із зображенням пар птахів (голубів, лебедів), кілець, яскравим квітковим орнаментом;
  • похоронні — вишивка рушників такого типу скромна й лаконічна (хрести, стримані геометричні орнаменти).

У минулі часи рушники були частиною посагу дівчини, символом любові й вірності, частинкою рідного дому, який подорожній брав з собою в далекі краї. І зараз вишитий український рушник є доречним подарунком на будь-яке сімейне свято: новосілля, народження малюка або ювілей сімейного життя.

Сучасна промисловість випускає рушники, прикрашені машинною вишивкою, яка в естетичності та ефектності майже не поступається ручній роботі. Які рушники краще - фабричні або вишиті власними руками з припрацюванням кожної деталі - вирішувати Вам.

Корисні поради

При виборі та подальшому використанні рушників Вам будуть корисні кілька простих порад:

  • вибираючи рушник, звертайте увагу на якість його виготовлення - міцність швів, вид та натуральність матеріалу;
  • для визначення жорсткості виробу доторкніться до нього, прикладіть до відкритих ділянок тіла;
  • перед використанням рушник варто випрати – таким чином Ви зробите його біль гігроскопічним та м’яким;
  • під час прання використовуйте м'які засоби, температурний режим 40-60 градусів і віджимання на середніх оборотах;
  • не допускайте пересихання рушників;
  • вважається, що якісний рушник має бути щільним та досить важким (виріб середньої щільності з розмірами 0,7х1,4 м має важити близько 500 г);
  • в подорожі, на відпочинок або у відрядження краще брати з собою практичні рушники з мікрофібри - вони гігроскопічні, швидковисихаючі та компактні.